Jak odnaleźć się w szkole średniej

Rok szkolny wystartował pełną parą,  w powietrzu coraz mocniej pachnie jesienią… Jeśli Ty również rozpoczęłaś/ąłeś właśnie naukę w szkole średniej, niewątpliwie będzie to dla Ciebie wyjątkowy rok! Co to oznacza i jak poradzić sobie ze stojącymi przed Tobą wyzwaniami? Mam dla Ciebie kilka wskazówek 🙂

Możesz aktualnie doświadczać całej mieszanki emocji – ciekawości i ekscytacji z jednej stron, a z drugiej całej masy obaw o to, jak będzie…  Nie ma co ukrywać – nauka  w szkole podstawowej na ogół znacznie różni się od tego, co czeka Cię teraz. Pierwsze miesiące to przede wszystkim czas przyzwyczajania się do nowej sytuacji i radzenia sobie ze zmianą.  Nowe miejsce, nowi znajomi i nauczyciele… Szybko też przekonasz się, że nie dość, że materiału do opanowania jest więcej, jest on też  po prostu trudniejszy. Istnieje szansa, że w efekcie Twoje stopnie na jakiś czas spadną. To może być trudne, szczególnie jeśli dotychczas cieszyłaś/eś się wysoką średnią, czasami nawet nie wkładając w naukę większego wysiłku.

Głowa do góry!  Pamiętaj, że większość uczniów klas pierwszych jest w takiej samej sytuacji i przeżywa podobne emocje. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości.  Tych kilka rad może Ci pomóc szybko odzyskać grunt pod nogami 😊

Tip 1 – Potraktuj stres jako sprzymierzeńca

W obliczu zmiany i różnych wyzwań niemal zawsze pojawia się ON – owiany jakże złą sławą – STRES. Pojawia się jednak nie bez powodu – jego główną funkcją jest dodawanie nam energii i siły do działania. Dlatego nie walcz ze stresem, bo jest on nieodzownym elementem naszego życia. Naucz się raczej trzymać go w ryzach, żeby nie rozkręcał się do poziomu, który przestaje Ci sprzyjać. Jeśli nauczysz się utrzymywać stres w optymalnym stadium,  to w trudnych momentach będzie dodawał Ci mocy do działania.

Jedną z najlepszych metod radzenia sobie z nadmiernym napięciem jest stosowanie technik oddechowych. Spokojnie, nie musisz w związku z tym zapisywać się od razu na zajęcia jogi – po prostu gdy czujesz narastający stres, skup się na swoim oddechu, tak jakby w tym momencie nie istniała rzeczywistość dokoła Ciebie. Wciągaj powietrze głęboko, przeponowo. Wykonaj kilka wdechów i wydechów, wydłużając je do kilku sekund, czyli spowalniając cały proces oddechowy.  Jeśli wykonujesz to ćwiczenie prawidłowo, po chwili zorientujesz się, że poziom Twojego stresu nieco się obniża, a Ty odzyskujesz kontrolę nad rzeczywistością 😊 Próbuj również innych sposobów radzenia sobie ze stresem, dzięki którym uczynisz z niego prawdziwego sprzymierzeńca!

Tip 2 – Ustal swoje szkolne priorytety

Decydując się na konkretne liceum lub technikum na ogół od razu musiałaś/eś  dokonać wyboru tzw. rozszerzeń przedmiotowych. Mam nadzieję, że podjęłaś/ąłeś tę decyzję w sposób przemyślany, kierując się tym, jakie dziedziny nauki kręcą Cię najbardziej i… gdzie dane rozszerzenia mogą doprowadzić Cię w przyszłości. Mówiąc inaczej – na jakie studia (zakładając, że masz je w planach) będziesz mogła/mógł dzięki nim aplikować. Do tych przedmiotów z pewnością warto przyłożyć się najbardziej.

Oczywiście nie zachęcam Ci do tego, by całkowicie odpuścić inne tematy, ale pamiętaj, że w szkole nie wszystko jest tak samo ważne.  Zastanów się dokąd zmierzasz i ustal swoje priorytety.

Nie martw się, jeśli jeszcze nie wiesz, co chcesz robić po szkole średniej, masz do tego pełne prawo, ale byłoby dobrze zacząć o tym myśleć, by wiedzieć, na czym skupić się najbardziej.

A dodatkową podpowiedzią w szukaniu swojej drogi życiowej i szkolnych priorytetów może być dla Ciebie punkt 5 😉

Tip 3 – Dobrze wykorzystuj czas lekcji

Bez względu na to, czy nauka będzie odbywać się zdalnie czy stacjonarnie, sensownie wykorzystuj czas lekcji! Mnóstwo osób spędza je na przesypianiu/przegadywaniu/przegrywaniu/przesiadywaniu (podkreśl właściwą dla siebie opcję;) ), po czym – delikatnie rzecz ujmując – ze zdziwieniem stwierdza, że totalnie nic nie rozumie z tego, co ma do zrobienia lub opanowania na kartkówkę.

Ok, pewnie nie każdy nauczyciel jest mistrzem jasnego tłumaczenia, o co chodzi w fizyce kwantowej czy jak działa układ pokarmowy pantofelka, ale naprawdę wielu  z nich robi to  całkiem nieźle…Wystarczy się nieco bardziej zaangażować. Szanuj swój czas! Im więcej wyniesiesz z lekcji, tym więcej czasu zaoszczędzisz później.

Jeśli trudno Ci się skupić, albo masz poczucie, że niewiele pamiętasz, zacznij robić notatki słuchając – wyłapuj słowa klucze, rysuj ikonki, piktogramy. Poczuj się jak student. Dopytuj jeśli czegoś nie wiesz, bierz udział w dyskusjach – masz przy okazji szasnę zrobić dobre wrażenie już na starcie  😉

Dzięki temu wszystkiemu nauka popołudniowa stanie się formalnością. Zwłaszcza jeśli dołączysz do tego punkt 4.

Tip 4 – Poznaj sposoby na skuteczną naukę

Istnieje wiele sposób na to, żeby nauka, nawet tych najtrudniejszych rzeczy szła znaczniej łatwiej. To szczególnie ważne w szkole średniej, gdzie materiał do opanowania bywa sporym wyzwaniem, a nauczyciele wymagają dużej samodzielności w przyswajaniu wiedzy. Nie zniechęcaj się  trudnościami! W internecie, między innymi na mojej stronie, znajdziesz mnóstwo informacji na temat skutecznych technik uczenia się. A jeśli chcesz poznać najlepsze metody nauki i dowiedzieć się, jak stosować je w praktyce, zapraszam Cię na moje kursy efektywnego uczenia się. (informację znajdziesz na dole strony). Pamiętaj zwłaszcza o priorytetowych przedmiotach, o których była mowa w punkcie 2. Do nich z pewnością warto  przyłożyć się najbardziej, np. gromadząc materiały i dobrze zrobione notatki, a do tego najlepiej zaglądając do nich od czasu do czasu i tym samym podtrzymując ślady pamięciowe w głowie.  Z pewnością bardzo ułatwi Ci to życie w klasie maturalnej!

Tip 5 – Korzystaj ze szkolnego życia

O nauce było już sporo, ale życie szkolne z pewnością się na niej nie kończy!  Większość szkół ma naprawdę ciekawą ofertę zajęć dodatkowych: koła zainteresowań, zajęcia sportowe, samorząd, festiwale czy wolontariat. Angażowanie się w dodatkową działalność  pomoże Ci znaleźć osoby o podobnych zainteresowaniach, dzięki czemu szybko poczujesz się lepiej w nowym miejscu.  Dodatkowo to świetna okazja, by wypróbować siebie w różnych rolach i odkryć, co naprawdę Cię kręci. To najlepszy sposób na poznanie siebie i swoich preferencji oraz poszerzenie horyzontów.

Tip 6 – Zaufaj innym i bądź sobą

Możesz mi wierzyć lub nie, ale ludzie na ogół mają dobre intencje wobec nas! Jeśli postrzegasz świat jako pełen zagrożeń i na wszelki wypadek wolisz strzelać do innych piorunami z oczu, tak samo będziesz traktowana/y. Nastaw się pozytywnie wobec świat i innych ludzi.  Dobra energia wraca (wiesz… tu mam na myśli raczej zagadnienie z psychologii niż fizyki).  Nie udawaj kogoś kim nie jesteś i po prostu bądź sobą – na pewno znajdą się osoby, które to docenią i zobaczą, jak wartościową osobą jesteś. Mając przy sobie bratnie dusze szybko  poczujesz się dobrze w nowym miejscu.

A jeśli nadal obawiasz się tego, że w pierwszej klasie Twoje stopnie spadną i będzie Ci trudno poradzić sobie z nowym materiałem,  chcesz zacząć nowy etap nauki z mega cennymi umiejętnościami skutecznego działania, to wpadaj na kurs online Ucz się z głową – pomogę Ci poradzić sobie z wyzwaniami, które przed Tobą stoją.

Posty powiązane